Porady techniczne

1. Współczynnik BRK

Współczynnik BRK matrycyWspółczynnik BRK został stworzony do łatwiejszego określania użytecznej dla Państwa matrycy. Sugerując się nim możemy skutecznie dobrać matryce dla potrzeb danego materiału. Czym wyższy współczynnik tym materiał udaje się skuteczniej zagęścić.

Np.: dla skutecznego zagęszczenia trociny liściastej do postaci gęstego szklistego granulatu wystarczy współczynnik 5, jednak w przypadku trocin iglastych może on być nie wystarczający i zalecany jest współczynnik 5,83 lub wyższy w zależności od potrzeb. Współczynniki można dobierać podczas dokonywania zakupu matryc w dziale elementy eksploatacyjne/matryce.

Wraz ze wzrostem grubości matrycy wzrasta współczynnik sprężania BRK, jest to związane z konstrukcją danej matrycy.

Wraz z grubością matrycy wydłuża się również stożek sprężający, który powoduje mocniejsze zagęszczenie materiału. Niekiedy większe sprężenie jest potrzebne dla materiału o większej wilgotności, np. skoro sugerowany współczynnik dla trocin iglastych wynosi 5,83 ale sprawdza się on w przypadku wilgotności trocin nie większej niż 15%. Natomiast w przypadku gdy dany materiał wykazuje pomiar wilgotności nawet do 20% możemy zastosować jeszcze większy współczynnik np. 6,66 .



2. Nowa matryca

Matryce produkowane w BRIKOL są dwustronne, stożek sprężający oraz rozprężający są identyczne.

W przypadku stosowania nowej matrycy wcześniej nie używanej należy ją lekko wypiaskować z jednej strony i następnie przełożyć na druga stronę po czym również i tę stronę przepiaskować mieszanką przygotowaną według proporcji ustalonej w DTR-ce. Proces docierania nowych matryc jest zazwyczaj kłopotliwy i często wiąże się ręcznym udrożnianiem otworków.

Prawidłowa pełnowartościowa matryca o optymalnej wydajności dociera się po 1-2 dniach pracy peleciarki na danym materiale.

Przekroj poprzeczny matrycy
Rys. Widok matryc w przekroju poprzecznym.


3. Docisk rolek

Docisk rolek powinien być ustawiany w fazie początkowej na takim poziomie jaki jest potrzebny do zajścia procesu przepychania materiału i opróżniania go z komory granulacyjnej w chwili, gdy matryca jest dogrzana i materiał przechodzi przez otwory perforacji można nieco zluzować docisk rolek jednak do takiego poziomu, który w dalszym ciągu powoduje skuteczne opróżnianie matrycy.

Czynność luzowania rolek pozwala znacznie zaoszczędzić matryce i wydłużyć ich żywotność.