FIRMA
KONTAKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     


Wykończenie wnętrz

Specjalizujemy się w cekolowaniu i malowaniu domów jednorodzinnych i mieszkań. Usługi wykonujemy solidnie, rzetelnie i terminowo.


Cekolowanie - porady:

1.
Pierwszym etapem pracy jest zawsze właściwe przygotowanie podłoża

2. Powłoki malarskie, luźne ziarnka piasku i tynku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć.

3. Podłoże powinno być czyste, zwarte i nośne oraz wolne od zatłuszczeń.

4. Następnie podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą.

5. Elementy stalowe należy zabezpieczyć antykorozyjnie (np. przez położenie odpowiednich powłok malarskich).

6. Na odpowiednio przygotowanym i zagruntowanym podłożu możemy następnie wykonać gładź.

7. Z wyrobów gipsowych, które możemy stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń możemy użyć białej masy szpachlowej lub gładzi gipsowej.

8. W przypadku pomieszczeń stale narażonych na zawilgocenie i podwyższoną wilgotność np. łazienki zalecam zastosować gładki tynk elewacyjny.

10. Jest to produkt na bazie białego cementu.

11. Można go stosować na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń

12. Służy do wygładzania i wyrównywania powierzchni
 

Malowanie - porady:

1. Pomieszczeń nie należy malować w temperaturze poniżej 5 st. C ani gdy jest duża wilgotność powietrza, tzn. powyżej 80 proc. Takie warunki niekorzystnie wpływają na schnięcie farby. Ostateczny efekt pomalowanej ściany zależy od dokładności prac przygotowawczych. Ścianę trzeba osuszyć, oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczu.

2. "Surowa ściana" (jeszcze nie malowana), powinna być zagruntowana - polepszy to przyczepność podłoża. Można użyć gotowych środków gruntujących lub rozcieńczonej farby.

3. Jeśli ściany są powtórnie malowane, przed odnawianiem trzeba zabezpieczyć posadzkę, na przykład rozkładając na niej folię przyklejoną (taśmą) do listew cokołowych.

4. Warto sprawdzić rodzaj i grubość warstwy starej farby. Ściany pokryte farbą emulsyjną z reguły wystarczy zmyć gorącą wodą z dodatkiem detergentu, jednak grube powłoki klejowe konieczne trzeba zeskrobać (będą odstawać z warstwą nowej farby).

5. Nierówności powierzchni należy usunąć (przeszlifować, ubytki zaszpachlować i przeszlifować), zagrzybione fragmenty pokryć środkiem grzybobójczym, plamy z rdzy, nikotyny, tłustych oparów kuchennych przed pokryciem farbami emulsyjnymi - pokryć specjalnymi preparatami.

6. Najlepiej do farby kupionej jako gotowa do użycia nie dodawać żadnych dodatków (np. kredy czy kleju) i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

7. Taką farbę wystarczy wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli farba jest dość stara i gęsta, można ją rozcieńczyć (ale tylko tym, czym zaleca producent), jeśli zaś na jej powierzchni utworzył się kożuch - trzeba ją przecedzić (przez kilka warstw gazy lub gęste sito).

8. Warto zwracać uwagę na okres przydatności - po upływie tego terminu farba może stracić swoje właściwości lub w ogóle nie będzie nadawała się do użycia. Jeżeli farba jest w dużym opakowaniu, lepiej jej część przelać do mniejszego pojemnika.

9. Do malowania wnętrz domu najczęściej stosuje się wałki i pędzle różnego rodzaju. Malarze amatorzy łatwiej posłużą się wałkiem lub gąbką malarską, a doświadczeni - pędzlem ławkowcem.

10. Pewnym ułatwieniem może być specjalny przedłużacz do wałka. Do malowania narożników ścian i sufitów oraz powierzchni w trudno dostępnych miejscach najwygodniej jest używać niedużych, wąskich pędzli.

11. Do malowania ścian używa się wałków sznurkowych lub z naturalnego baraniego futra, a do nanoszenia farb alkidowych - gąbkowych lub moherowych.

12. W komplecie z wałkiem malarskim znajduje się pojemnik na farbę (kuweta) z siatką do wyciskania nadmiaru farby. Dostępne są też wałki specjalne przeznaczone do malowania naroży wklęsłych i wypukłych.

13. Do farb wodorozcieńczalnych zalecane są pędzle z syntetycznego włosia, a do farb alkidowych - z naturalnej szczeciny.

14. Zupełnie nowego, świeżo kupionego pędzla lepiej nie używać od razu do malowania, lecz do robót przygotowawczych (np. zwilżania starych powłok przed skrobaniem itp.). Dzięki temu szczecina wygładzi się, a pędzel pozbędzie się słabych, wyłamujących się szczecinek.

15. Malowanie należy zacząć od sufitu, a dopiero później pokryć ściany.

16. Na liczbę nakładanych warstw wpływa stan powierzchni malowaną po raz pierwszy trzeba pokryć minimum dwa razy, w zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni oraz od rodzaju nakładanej farby ścianę maluje się jeden-trzy razy. Silnie zabrudzone ściany lepiej od razu pomalować farbami mocno kryjącymi.

17. Farbę nakłada się pasami (w różnych kierunkach), które na koniec rozciera się, aby uzyskać równomierne krycie. Kolejny fragment ściany należy malować tak, aby połączenie z poprzednim nie zdążyło jeszcze wyschnąć.

18. Następnie można malować okna, drzwi i grzejniki.

19. Po zakończeniu prac może okazać się, że ściany nie są dobrze pomalowane. Zacieki i krople zaschniętej farby należy przetrzeć papierem ściernym i ścianę pomalować ponownie. Nawet lekko pomarszczoną powłokę z farby rozpuszczalnikowej trzeba zedrzeć i nałożyć nową.

20. Pył, który przykleił się do mokrej jeszcze powłoki farby, wystarczy (po wyschnięciu ściany) przetrzeć suchą szczotką, a mocno zanieczyszczone powierzchnie niestety trzeba zeszlifować i pomalować ponownie.